esposito's box
Saturday, September 09, 2006
  Alpha, the moralist (Alfa, czyli moralista)
Czytam Idzie Skacząc po Górach przez Jerzego Andrzejewskiego. Kiedy cztery lata temu żona ze mną pojechaliśmy do Polski, kupiłem sobie książkę razem z wieloma innymi, ale dopiero zaczynam ją czytać. Nie jestem przekonany że ją polubię. Oczywisty jest że Ortiz w książce reprezentuje Pablo Picasso. I to mnie interesuje.

Jakieś student na uniwersytecie mógłby napisać artikuł na temat Picasso'a w produkcjach culturalnych, czytając Andrzejewskiego i odróżnijąc go od "Pablo Picasso" przez Modern Lovers. Jonathan Richman śpiewa w piosence że Nikt nie nazywał Picasso dupą jak szedł po lalkach. Wydaje mi się że wiele kobiet Andzejewskiego książki nazywałoby Ortiza czymś gorszym od dupy. Może machismo Picasso'a lepiej pasuje kobietom i normom Nowego Jorku niż niektórym w Francji książki.

W każdym razie, piszę o książce bo przypomina mnie że Andrzejewski był skupem Miłosza w jednym rodziale Zniewolnego Umysłu (The Captive Mind). W Andrzejewskiego nadziejach w obietnicy Kommunizmu, Miłosz widział słabości pewnego rodzaju artisty. Mniej znane jest to że Miłosz starał się pomóc Andrzejewskiemu pożniej jak wyjechał z Polski do Francji. Miłosz mowi o tym w listach jakie napisał do Thomasa Mertona. Także Miłosz polecał Mertonowi czytania tymczasowej nowej książki Andrzejewskiego Popioły i Diamenty. Z tego co pamiętam, Obydwaj woleli versję filmową przez reżyszera Andrzeja Wajdy. Jaki biedny, Andrzejewski. Życie to takie trudne. Ale tak było w czasach przesłego stulecia dla większości artistów Polskich. Pożniej, chciałbym coś powiedzieć o wielkim poecie Juliuszu Tuwimie. Nie tylko polski, ale też żydowski. Po wojnie zgubił podsłuchawki i jeszcze doświadczał powiększania nationalizmu polskiego który czasami spowodował antisemitizm.

Na razie, trzymajcie się.
 
Comments:
Just saw you on 60 minutes; you are so inspirational and love love love this song and your voice is sooooo sexy girlfriend!!! WOW!

 
Post a Comment

<< Home
It's cool, a multi-purpose shape, a box.

Name:

Nic Nic Nic Nic Nic

Archives
February 2005 / March 2005 / April 2005 / May 2005 / June 2005 / July 2005 / August 2005 / November 2005 / February 2006 / June 2006 / August 2006 / September 2006 /